Opracowana przez Audi technika oświetlenia OLED (organic light emitting diode) weszła do produkcji w roku 2016 i po raz pierwszy pojawiła się w tylnych światłach Audi TT RS. W przeciwieństwie do punktowych źródeł światła – takich jak klasyczne diody LED zrobione z półprzewodnikowych kryształów – OLED jest źródłem płaskim, jednorodnym. Światło tutaj osiąga zupełnie nowy poziom jednorodności i można je bezstopniowo przyciemniać i rozjaśniać. Nie rzuca żadnego cienia, nie wymaga odbłyśników, pasm świetlnych ani tym podobnych elementów optycznych. Dzięki temu, światła OLED są bardzo wydajne i lekkie. Kolejną zaletą OLED jest możliwość dzielenia ich na małe segmenty, które dzięki zróżnicowanemu zasilaniu w energię mają różne stopnie jasności. Dzięki OLED możliwe jest także tworzenie efektów animacji świateł Audi, takich jak np. doświetlenia przejścia odcinka od samochodu do domu i od domu do samochodu.
Kolejny etap rozwoju tej techniki – cyfrowe światła OLED, zaprezentowany będzie szerszej publiczności na kongresie ISAL. Podczas gdy poprzednie modele Audi miały maksymalnie cztery dowolnie projektowane kompleksowe segmenty świateł, nowa technika cyfrowego oświetlenia OLED umożliwia stworzenie całkowicie zindywidualizowanego projektu świateł tylnych.
Jest to możliwe dzięki podzieleniu źródeł światła OLED na znacznie większą ilość indywidualnie zasilanych segmentów. Powstałe w ten sposób ponad 50 segmentów aktywować można w zależności od potrzeb, a ich jasność bezstopniowo regulować. Projektanci i inżynierowie Audi mogą w ten sposób przy użyciu jednego urządzenia tworzyć szerokie spektrum projektów świetlnych. Największymi zaletami OLED są doskonały kontrast, wysoka jednorodność i minimalne odstępy pomiędzy poszczególnymi segmentami. Technika ta zapewnia wysoką wydajność systemową oraz płaskie, jednorodne światło emitowane przez element o grubości jednego milimetra. Cyfrowe światła OLED są zatem doskonałym materiałem do tworzenia przeróżnych form i projektów precyzyjnego, a zarazem wysoce konfigurowalnego światła.
Oprócz szerokiej gamy możliwości oświetlenia, cyfrowe światło OLED służyć może również jako umieszczony w tylnych światłach wyświetlacz informacji w komunikacji car-to-X. Dla przykładu: mogą się na nich pojawiać zdefiniowane wcześniej symbole ostrzegające innych uczestników ruchu o lokalnych zagrożeniach drogowych, takich jak np. gołoledź lub korek na autostradzie.
Nowa, cyfrowa generacja świateł Audi OLED zostanie po raz pierwszy zaprezentowana już 23 września, na forum kongresu ISAL.
2019-08-29
Technika
Audi na największym na świecie kongresie oświetlenia samochodowego
Audi na największym na świecie kongresie oświetlenia samochodowego
Sidebar
- Prelekcja Audi na ISAL 2019
- Cyfrowa technika Audi OLED najnowszej generacji
Ingolstadt, 29 sierpnia 2019 r. Podczas trzynastego Międzynarodowego Sympozjum Oświetlenia Samochodowego ISAL 2019, prelegenci Audi zaprezentują w swych wystąpieniach szczegóły najnowszej generacji techniki oświetlenia OLED. Nowa, cyfrowa technika OLED umożliwia indywidualizację projektów światła i komunikację z wykorzystaniem światła zewnętrznego. Kongres rozpocznie się 23 września w niemieckim Darmstadt. Prowadzące prezentację osoby z Audi opowiadać będą nie tylko o cyfrowej technice OLED, ale również o najnowszych trendach i osiągnięciach w dziedzinie oświetlenia samochodowego.
Bank prasowy
© 2025 Audi